Renko

Mean Renko Scalping System

Prosta i bardzo skuteczna strategia oparta na świecach Mean Renko oraz średnich Moving Averages.


Podstawy techniczne:

Powód, dla którego używam świec Mean Renko jest bardzo prosty. Box-y Mean Renko odfiltrowują zakresy cenowe i sprawiają, że wykres wygląda bardzo czysto i przejrzyście. Dodanie do takiego wykresu zwykłych średnich Moving Averages spowoduje że całościowy obraz będzie pozwalał na szybką ocenę kiedy cena jest w trendzie, a kiedy konsoliduje.

Kolejny bardzo istotny powód stosowania do scalpingu świec Renko to konieczność łapania mniejszych ruchów na wykresach. Dzięki takiej możliwości można codziennie wyłapać kilka lub nawet kilkanaście okazji do zarobku. Idąc dalej tym torem, wystarczy skupić się na jednym lub dwóch instrumentach bez konieczności codziennego przeszukiwania Rynku w poszukiwaniu okazji.

Jaka jest różnica między box-ami Renko a świecami japońskimi?

Świece Renko nie są zależne od upływu czasu jak to ma miejsce w przypadku klasycznej świecy japońskiej. Jeśli na przykład ustawisz wykresy na przedział czasowy H1, to nowa świeca będzie pojawiać się co godzinę. Nie ma znaczenia, czy cena zmienia się o 1 lub 100 pipsów w ciągu godziny. Będziesz wciąż widział jedną nową świecę co godzinę. Inaczej się dzieje kiedy mamy do czynienia z Renko. Box-y Renko są równe, ponieważ mierzą tylko zmienność (pipsy), a czas dla nich nie istnieje.
Jeśli box Renko jest ustawiony na 10 pipsów, na wykresach pojawi się nowa świeca tylko wtedy, gdy cena przesunie się wyżej lub niżej (w zależności od kierunku trendu) o 10 pipsów. Dlatego jeśli ustawisz swoje Renko na 10 pipsów na świecę, zobaczysz nową świecę tylko wtedy, gdy cena zmieni się o 10 pipsów w górę lub w duł. Jeśli cena poruszy się tylko o 9 pipsów w jednym kierunku, a następnie ponownie o 9 pipsów w przeciwnym kierunku nie powstanie żadna nowa świeca, ponieważ ciągle jest to za mało o jeden pips aby powstał nowy box wielkości 10 pips.

Na rysunku porównanie świec Renko ze świecami japońskimi.


Tu znajdziesz więcej szczegułów